Forumul Hobby-Handmade
Hobby-handmade - universul creatiilor manuale : tatting, bijuterii, decoupage, quilt, patchwork, crosetat , etc.

Ultimele subiecte
» Vitrina hobby handmade vol.I . 2016
Ieri la 18:02 Scris de Nore

» Bine ai venit!/Welcome!/Bienvenue!/Benvenuto!
Lun 23 Ian 2017, 22:17 Scris de Nore

» Surse cumparaturi diverse
Mier 18 Ian 2017, 23:07 Scris de rodica-elena

» Depozit tatting on-line
Joi 04 Iun 2015, 09:59 Scris de lotus

» Sondaj Hobby-Handmade - cum ni te-ai alaturat?
Mar 19 Mai 2015, 11:43 Scris de Nore

» Vechi mestesuguri populare
Joi 07 Mai 2015, 10:31 Scris de Greieras

» Produse si unelte pentru hobby
Lun 02 Mar 2015, 20:14 Scris de lotus

» Atelier grafica -CristinaFunQuilling
Sam 14 Feb 2015, 11:14 Scris de lotus

» Bradul meu 2014.
Sam 27 Dec 2014, 00:11 Scris de Toma Florina-Mihaela

ATELIERE HANDMADE

Martie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Hobby-handmade pe Facebook
Bookmarking social

Bookmarking social Digg  Bookmarking social Delicious  Bookmarking social Reddit  Bookmarking social Stumbleupon  Bookmarking social Slashdot  Bookmarking social Yahoo  Bookmarking social Google  Bookmarking social Blinklist  Bookmarking social Blogmarks  Bookmarking social Technorati  

Pastrati adresa Hobby-handmade pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Forumul Hobby-Handmade pe site-ul dvs. de bookmarking social

Vechi mestesuguri populare

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Vechi mestesuguri populare

Mesaj Scris de lotus la data de Lun 10 Noi 2014, 19:22

Toate mestesugurile sunt o bogatie de fara egal .Sa discutam ,sa explicam sa intrebam cei ce stiu cum se toarce ,se tese ,se urzeste ...ar fi mult de invatat
lotus
Administrator fondator
Administrator fondator

Data de inscriere : 06/07/2010
Localizare : Toscana -Italia

Foaie de personaj
activitate: 100%

Sus In jos

Re: Vechi mestesuguri populare

Mesaj Scris de Vali horhoianu la data de Lun 10 Noi 2014, 19:37

Daca am generat acest topic o sa incep de la baza.....cinepa care a fost materialul de baza pentru executia materialeleor textile din care in gospodaria taraneasca se faceau camasi, cearceafuei, prosoape etc.
Cinepa se semana primavara intr-un pamint de calitate. Recoltarea se facea dupa ce inflorea si ajungea la o inaltime de 1-1,5m. Se faceau manunchiuri mici si se smulgea cu radacina cu tot. Manunchiurile se legau si apoi erau transportate la balta. Balta era amenajata in preajma unei ape curgatoare si la un loc insorit. Acolo se puneau manunchiurile de cinepa unul linga altul si se lasau la macerat. Deasupra se puneau bolovani sau scinduri astfel incit sa stea in totalitate in acea apa statatoare. Dupa o vreme se mai desfacea din aata cu care erau strinse manunchiurile si se intorcea. Ce mult ne placea sa mergem si sa calcam prin balta desi mirosul nu era atragator! Dupa ce se verifica daca partea lemnoasa se desprindea usor manunchiurile erau scoase si spalate bine in apa curgatoare apoi erau puse rasfirat la uscat. Trebuia sa fie f.f. bine uscate. Se ducea acasa cinepa si urma etapa urmatoare ...melitatul la....fringatoare. Fringatoarea era un lemn cu o fanta la mijloc si cara avea atasat un fel de tocator ca cel de vinete. Toate erau din lemn. Se toca radacina si apoi atent  (cinepa f uscata)ina in virf toata partea lennoasa se desprindea. Deoarece inca mai ramineau parti fine de fibra lemnoasa se trecea la melita.care avea fanta mai ingusra si se relua procedeul. Se obtinea fibra de cinepa mai groasa. Dupa aceea se trecea la pieptanat. Erau niste piepteni cu vreo 30-40 cuie de grosimi diferite si asezate la distante diferite. Din aceasta fibra a cinepii se obtineeau 3 categorii dup pieptanare. Se incepea cu pieptaenul cu dintii rari si se obtinea festila ( un material mai brut care era folosit in razboi pt saci de cartofi), apoi la urmatorul piaptan se scotea o parte intermediara folosita la tesut cearceafuri si fete de masa. A treia categorie ear fuiorul cu fir lung si matasos din care se faceau camasi si prosoape. Fiecare categorie se facea caier si se torcea in postul Craciunului in sezatoare la....lampa cu gaz!???
Festila (prima categorie) o torceau fetitele care atunci invatau. Se torcea firul mai gros. A doua o torceau fetela si mamele tinere cu putina experienta. Fuiorul era tors de bunicile pricepute deoarece firul trebuia sa fie cit mai lung si fara cocolosae.
Urmeaza in alt mesaj prelucrarea materialului gata tors! Va placut?
Vali horhoianu
art / creator
art / creator

Data de inscriere : 20/07/2014
Varsta : 66
Localizare : Pitesti si Topoloveni

Sus In jos

Mesaj Scris de Crisanca la data de Lun 10 Noi 2014, 19:51

Daaa!
Multumim!
Crisanca
moderator
moderator

Data de inscriere : 27/06/2012
Varsta : 41
Localizare : Bruxelles

Sus In jos

Mesaj Scris de dorulet la data de Lun 10 Noi 2014, 19:56

Ne-a placut,Vali!Mi-ai adus aminte de copilarie cand mergeam la o matusa la Sarmasel(Mures) si participam si eu cu mare voie buna la scos din tau. Acolo erau tauri in urma extractiei de gaz metan si in ele puneau canepa la topit.Apa era rece,asa ca acolo s-a intamplat prima mea "problema"de fata.Pacat ca azi e asa problema cu cultivarea ei!
PS.Vad ca va iau la rand cu "ciocnirile".Cris,a venit randul tau,scuze!
dorulet
art master
art  master

Data de inscriere : 04/03/2012
Localizare : Transilvania-Romania

Foaie de personaj

Sus In jos

Mesaj Scris de CristinaFunQuilling la data de Mar 11 Noi 2014, 15:43

Foarte interesant Vali, eu nu stiam . Multumim!
CristinaFunQuilling
art master
art  master

Data de inscriere : 02/03/2013
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti

Foaie de personaj

Sus In jos

Mesaj Scris de Vali horhoianu la data de Mar 11 Noi 2014, 15:55

Ma bucur ca va place. Dorulet si la mine se spunea "tau"...Intrebari fetelor?
Vali horhoianu
art / creator
art / creator

Sus In jos

Mesaj Scris de Nore la data de Joi 13 Noi 2014, 12:26

Ma bucur Vali ca ne-ai adus aceste informatii!Eu nu am prins aceasta indeletnicire!Cand merg la soacra mea o intreb,sa vad care sunt diferentele in Moldova,langa Roman.
Vali,toate se torceau cu furca si fus dar probabil ceva era diferite la ele?Erau date exacte cand se recoltau si pentru fiecare faza?
Nore
Administrator
Administrator

Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 59
Localizare : Focsani

Sus In jos

Mesaj Scris de Vali horhoianu la data de Joi 13 Noi 2014, 13:26

Calitatea materialului era aleasa dupa ce de trgea firul prin niste colti....acolo raminea fuiorul lung si frumos iar restul se selecta. Trebuia mare indeminare si pricepere. Duminica voi posta cum se prelucra firul tors deoarece ii trebuiau tratamente termice sa-i dea elasticitate.
Vali horhoianu
art / creator
art / creator

Sus In jos

Mesaj Scris de Nore la data de Joi 13 Noi 2014, 14:04

Ma intrebam daca toate furcile erau la fel:
lemn,forma,dimensiuni!
Nore
Administrator
Administrator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vali horhoianu la data de Joi 13 Noi 2014, 14:36

Furca era un lemn ca o coada de matura si la capatul de sus avea legata o atza cu care se lega de furca ce trebuia tors. Fueca se infigea la briu in partea stinga .
De obicei se facea din bradu (usor) de la Craciun. Pentru delectare unii baieti urnau furcile cu mici incrustaturi si/sau oglinzi si le faceau cadou iubitelot.
Vali horhoianu
art / creator
art / creator

Sus In jos

Mesaj Scris de Mutinel la data de Joi 13 Noi 2014, 20:02

Ce obiceiuri frumoase !
Maine o sa intreb daca in Dobrogea (Jud. Constanta) se cultiva canepa. Stiu ca se cultiva inul si se cresteau viermi de matase. Am si eu un prosop tesut cu fir de borangic.
Mutinel
art / creator
art / creator

Data de inscriere : 16/10/2012
Varsta : 64
Localizare : Constanta

Foaie de personaj

Sus In jos

Mesaj Scris de Vali horhoianu la data de Joi 13 Noi 2014, 20:08

Multumesc. Cred ca peste tot se cultiva deoarece trebuia facut in casa tot ce era necesar. In alte zone se mai cultiva in iar borangicul era folosit in unele zone la costumele populare.
Vali horhoianu
art / creator
art / creator

Sus In jos

Mesaj Scris de Quilling by Monica la data de Joi 13 Noi 2014, 20:59

Bunicile mele au cresut viermi de matase si au lucrat cu fir de borangic. Am prosoape tesute de ele.
De cresterea viermilor de matase imi amitesc, ca la scoala din sat (copil fiind), in vacante elevii mergeau prin rotatie si ii hraneau. Cultivarea inului, s-a realizat si la noi. Canepa nu am auzit, dar am sa le intreb. Bunicile sunt in viata si imi pot povesti.

Quilling by Monica
moderator
moderator

Data de inscriere : 24/12/2012

Foaie de personaj

Sus In jos

Mesaj Scris de dragan mirela la data de Vin 19 Dec 2014, 09:48

vali ,imi place tot ce citesc ,eu ma duceam la bunica in vacanta si mi o aduc aminte torcand lana ptr ca iarna sa lucreze ciorapi si tesand in razboi covorase ptr casa ,iar sapun am vazut cum facea ,toate sunt amintiri frumoase ptr mine din care ii povestesc baietelului meu uneori.

dragan mirela
membru nou
membru nou

Data de inscriere : 21/11/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de Nore la data de Vin 19 Dec 2014, 10:12

Mirela,stii retete de sapun de la bunica ta?Din ce zona este?Cum se numeau instrumentele de tors?

La mine erau furca si fusul dar stiu ca au denumiri diferite in alte zone.
Nore
Administrator
Administrator

Sus In jos

Mesaj Scris de lotus la data de Vin 19 Dec 2014, 11:30

De sapunul facut de bunica in casa imi amintesc si eu chiar daca nu si reteta precisa , de razboiul de tesut si prosoapele minunate ce le tesea . Bunica Ana avea maini de aur iar eu multumesc si azi ca macar darul dantelei l-am mostenit de la ea.Bunica Elena  nu am cunoscut-o dar o am si pe ea la suflet, tatal meu vorbea mereu cu drag despre mama lui .
lotus
Administrator fondator
Administrator fondator

Foaie de personaj

Sus In jos

Mesaj Scris de dragan mirela la data de Vin 19 Dec 2014, 12:44

nore ,nu stiu reteta de sapun ,stiu ca punea la sfarsit pelin in el sa ii dea miros si culoare de verde,eu sunt olteanca get -beget si in zona la bunici tot furca si fus le spune la instrumentele de lucru manual.
lotus,eu am invatat putin de la mama sa lucrez ,ea era bolnava in pat si lucra,eu aveam 10 ani cand a murit si sora mea 8 ani,restul l am invatat de pe net si intreband in stanga si dreapta,fb tot ptr ca sa invat sa lucrez mi am facut si in lista numai d-ne care lucreaza.

dragan mirela
membru nou
membru nou

Data de inscriere : 21/11/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de Greieras la data de Mier 06 Mai 2015, 09:47

Fetele sapun de casa facut de bunica ...mai am si eu in pod.Am gasit si la soacra in pod.O bucatica acolo se gaseste daca vreti si voi.

De mersul la girla  imi amintesc si eu, procedeul era la fel cum spune Vali, probabil nefiind o distanta prea mare intre zonele despre care vorbim.
Eu in vacanta de vara eram mereu la Potlogi  dar si cite putin din celelalte vacante.
Si mi-amintesc de  viermii de matase intinsi pe niste hirtii gaurite si cu frunze de dud presarate. Stiu ca lua tataia(despre care v-am mai vorbit) gogosile  acelea albe si le ducea undeva la Titu  dar restul....nu mai stiu,eram mica, nu ma interesa....mai culergeau si frunze de tutun care aveau acelasi drum dupa ce erau insirate pe o sfoara,care asa se si numea-ata de tutun- si uscate apoi  in siruri atirnate peste tot in curte.
La insiratul frunzelor stiu ca ajutam si eu(si tataia cinta :cinta cucul si-o mierlita, mierlita cind e bolnava  vine cucul si o intreaba ce ti-e tie soro draga....aminitiri din copilarie.

Greieras
art master
art  master

Data de inscriere : 23/12/2012
Varsta : 60

Foaie de personaj

Sus In jos

Mesaj Scris de lotus la data de Mier 06 Mai 2015, 10:22

De casa bunicilor ce-mi amintesc eu !?
Am crescut la Cluj in Zorilor pana cand furia rosie .... nu a demolat tot ... va tot povestesc de sera minunata in care-mi petrecem timplu langa bunicul meu horticulor .

Aceasta a fost sera copilariei mele ,pana cand la inceputul anilor 80 .... in gradina bunicului  pe locul serei si a casei copilariei de vis   s-a ridicat  actualul cartier Zorilor , putin mai sus de spital  , vreo 200 de metrii in sus pe partea stanga  a fost sera visului copilariei .Bunicul meu si-a petrecut tineretea in Austria sa faca bani sa cumpere proprietatea , si a venit o furie rosie.... ma gandesc adeseori la inima lui ranita de furia rosie   ,la spagarii ce s-au imbogatit din retrocedari furate , caci la noi nu a ajuns NIMIC!   Suspect ( daca nu suntem spagari !!!!)

Imi aduc aminte de florile bunicului de pasiunea cu care ma invata secretele lor, de locul uneltelor si cum trebuiesc pastrate , de gradina cu livada si tufele de  zmeura  ,era locul meu de refugiu in tufa de zmeura parfumata sau in marul cu fructe de vara. Imi face rau si azi sa trec pe acolo sa ma gandesc la gradina de vis , flori , gladiole si garoafe , dalii si ciclamini , petunii ..... si jocul meu cu "barba imparatului"   

planta   exotica . Tocmai pentru visul copilariei o cultiv si eu .
De decoratiunile de Craciun ce le pregatea bunicul sau de cosurile cu flori .... aceaste sunt indeletnicirile de care-mi amintesc cu drag , sunt coltisor de suflet ce-l pastrez cu sfintenie.
Apoi primul contact cu microscopul tot  sub atenta grija a bunicului , cu semintele de flori si cu apa ce o dam florilor .....
lotus
Administrator fondator
Administrator fondator

Foaie de personaj

Sus In jos

Mesaj Scris de Angelica18 la data de Mier 06 Mai 2015, 11:46

Va citesc si ma intorc cu drag la anii copilariei.Imi amintesc bine cum se cultiva canepa si cum o pelucra bunica,melita si pieptenii.Iarna torcea canepa,apoi punea razboiul si tesea.Bunica avea portie la CAP si am fost si la cules de in,dar acesta era dus in alta parte pentru prelucrat.Tot bunica a fost cea care mi-a pus prima data andrelele in mana.Vara era la munca campului,dar iarna torcea,tricota sau croseta dantela (cipca cum se spunea la noi).
Angelica18
art master
art  master

Data de inscriere : 24/09/2012
Varsta : 48
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Mesaj Scris de Greieras la data de Mier 06 Mai 2015, 13:22

Sa trag concluzia ca bunicii au o mare importanta in cresterea si formarea nepotilor....

Doamne ,fa-i nemuritori
pe parintii care mor....cum spunea Paunescu,poetul..
..
din pacate bunicii sint nemuritori doar cit traim noi....

Greieras
art master
art  master

Foaie de personaj

Sus In jos

Mesaj Scris de Vali horhoianu la data de Mier 06 Mai 2015, 14:30

Ma bucur ca impartasim amintiri aici. Mi-am propus sa scriu undeva.....mai multe sa le citeasca si nepotii mei care sigur o sa-si aminteasca de croseta mea. Toti au pus mina pe croseta si-mi place....desi 3 sunt baieti. Si daca vorbim de obiceiuri oare am scris cum se inalbea pinza? Eu si acum folosesc metoda pt a scoate pete care nu ies cu nimk....Tesatura se inmoaie, se da bine pe ea cu sapun de casa si se lasa la soare toata ziua. Cind se usuca iar de uda si tot asa....apoi se spala cu mina sau masina.
Si sa va mai spun un secret....desi eu am si ap. si casa de la Topoloveni nu am putut ceda partea mea sorei mele. Copiii mei sunt crescuti acolo la casa bunicilor, au amintiri la fel ca si mine. Acolo eu ma simt ACASA si cind ma apropiu de sat imi vine sa imbratisez locul. Uite ca devin nostalgica dar nu mai e mult pina in WE cind ma duc ACASA!
Vali horhoianu
art / creator
art / creator

Sus In jos

Mesaj Scris de lotus la data de Mier 06 Mai 2015, 15:38

Da Greieras , bunicii in sufletul nepotilor  au un loc special .
Cum spune Angelica si mie croseta in mana mi-a pus-o cu drag bunica satmareanca si uite asa m-a invata ceva ce imi face companie toata viata ,si mereu imi aduc aminte cu placere de zilele de iarna cand  m-a invatat sa crosetez  .
lotus
Administrator fondator
Administrator fondator

Foaie de personaj

Sus In jos

Mesaj Scris de Nore la data de Mier 06 Mai 2015, 15:55

Vali,panza pentru ie tot asa sa o spal?Cu sapun de casa?
Mama mi-a spus ca se spala panza de casa inainte de a fi folosita si apoi o uscau afara,la soare,pe iarba!
Nore
Administrator
Administrator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vali horhoianu la data de Mier 06 Mai 2015, 17:51

Exact. pinza tesuta in razboi evident ca se mai murdarea sau din bbc fiind se ingalbenea. Asta era si metoda generala care se folosea la inalbitul pinzelor care se spalau in apa de riu 9eu fiind de la munte apa te miingie si spala singura!).
Vali horhoianu
art / creator
art / creator

Sus In jos

Mesaj Scris de Nore la data de Mier 06 Mai 2015, 18:54

Atunci o spal!Multumesc,Vali!
Nore
Administrator
Administrator

Sus In jos

Mesaj Scris de lotus la data de Joi 07 Mai 2015, 00:06

Doamnelor reusiti  sa si teseti??? Aveti razboi de tesut!?
lotus
Administrator fondator
Administrator fondator

Foaie de personaj

Sus In jos

Mesaj Scris de Vali horhoianu la data de Joi 07 Mai 2015, 07:11

Am tesut la tinerete. Am razboi la mine acasa dar nu stiu tot procesul tehnologic....respectiv sa urzesc, apoi sa pun firele la razboi, sa le trec prin itze si spata. Nu-i o chestie f simpla.....dar cine stie
Vali horhoianu
art / creator
art / creator

Sus In jos

Mesaj Scris de lotus la data de Joi 07 Mai 2015, 09:02

Da urzeala si montatul este mai dificila sau cel putin asa pare , speram sa nu se piarda aceast mestesug  , deoarece  sunt lucruri tesute de o frumusete rara .
lotus
Administrator fondator
Administrator fondator

Foaie de personaj

Sus In jos

Mesaj Scris de Greieras la data de Joi 07 Mai 2015, 09:09

La noi in sat erau foarte putine femei care faceau  operatiunile de care vorbesti. Una dintre ele era soacra mea si veneau in ultimii ani femei din sat si chiar din satele invecinate  sa le "navadeasca".

Greieras
art master
art  master

Foaie de personaj

Sus In jos

Mesaj Scris de Vali horhoianu la data de Joi 07 Mai 2015, 09:53

Da "navaditul" este arta de a da firele de urzeala prin itze si spata astfel incit atunci cind se tese sa iasa un anumit model. Am multe lucruri (fete de masa mai ales) navadite.
Vali horhoianu
art / creator
art / creator

Sus In jos

Mesaj Scris de Nore la data de Joi 07 Mai 2015, 10:00

Vali,poate ai de la cine sa inveti!Este un avantaj ca ai razboiul!Dupa ce inveti tu poate poti sa inveti alte doamne dornice sa transmita mestesugul mai departe. Contra cost,fireste!Cred ca merita,eu as fi amatoare!!!Un inceput ar fi pentru lucrari mai kci,gen prosoape!
Nore
Administrator
Administrator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vali horhoianu la data de Joi 07 Mai 2015, 10:02

Ar trebui sa ma duc la fagaras si sa stau mai mult. Am tot ce trebuie dar trebuie sa am bumbac de calitate pt urzeala si altul pt tesut cu el. O sa ma documentez la verisoara mea daca tot ma duc acasa....
Vali horhoianu
art / creator
art / creator

Sus In jos

Mesaj Scris de lotus la data de Joi 07 Mai 2015, 10:05

http://smileyjungle. http://smileyjungle. http://smileyjungle.   o buna idee  si te rog cand reusesti sa gasesti timp si de toate , incearca sa fotografiezi pas cu pas  chiar si pentru tine un tutorial sa ramana , si nou cate o fotografie ce gasesti de cuviinta.   http://smileyjungle.
lotus
Administrator fondator
Administrator fondator

Foaie de personaj

Sus In jos

Mesaj Scris de Mihaela la data de Joi 07 Mai 2015, 10:07

Ce subiect frumos! Și bunica torcea lână, avea un fus pe care mama l-a pastrat multți ani! Mi-aduc aminte ca scărmăna lâna, nu știu dacă pentru tors sau pentru plăpimi! Eram destul de mică. făcea un săpun de casă extraordinar, un amestec de apă, sodă caustică, grasime de porc și pelin. Iesea verzui și frumos mirositor și se păstra ani întregi. Îl fierbea într-un ceaun mare pe pirostii afară! Când o să ajung la mătușa mea, sora cea mare a mamei, o să o rog să îmi dea rețeta ca e păcat să se piardă!
Mihaela
Administrator
Administrator

Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 40
Localizare : Prahova

Foaie de personaj

Sus In jos

Mesaj Scris de Nore la data de Joi 07 Mai 2015, 10:25

Mihaela,lana se scarmana ca sa o poata duce la darac.Daracul este masinaria cu dinti metalici prin care lana trece si o scutura de 'resturi',o scarmana  si o uniformizeaza.Numai dupa asta ea poate fi toarsa sau folosita la umplut plapumile.

Nore
Administrator
Administrator

Sus In jos

Mesaj Scris de Greieras la data de Joi 07 Mai 2015, 10:31

Daca mi-aduc aminte o sa caut in pod fusul pe care mi l-a dat mama de la mamaia.De fapt am si o furca, dar spectaculoasa nu este. o sa-i fac poze, important e sa iau camera sotului....si o sa ma tratez si contra uitarii....

Greieras
art master
art  master

Foaie de personaj

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat